Nyitókép: Shutterstock
Iszunk, dohányzunk, túlsúlyosak vagyunk, és korán halunk – siralmas a látlelet a magyarok egészségi állapotáról. Bár napjainkban minden korábban tapasztaltnál nagyobb figyelmet kap az egészséges életmód, itthon nem látszik érdemi javulás.
Márpedig ha valóban demográfiai fordulatot akarunk, akkor nemcsak a születések, hanem az egészségben leélt évek számát is növelni kellene. Ezt felismerte az egészségügyi kormányzat is, és felkérte a Népegészségügyi Képző- és Kutatóhelyek Országos Egyesületét, hogy készítsen átfogó stratégiát helyzetelemzés és a feladatok kitűzése céljából. Ádány Róza professzor, az egyesület alapító elnöke szeptemberben arról beszélt, a dokumentum foglalkozik többek között az anya- és gyermekvédelemmel, az ifjúság-egészségvédelemmel, az idősek egészségével, a prevenciós fogászati ellátással, a mozgásszervi és mentális egészséggel, a daganatos betegségekkel, valamint az alapellátás és az egészségügyi ellátás egyéb szektorainak erősítésével. „Siker csak abban az esetben remélhető, ha a társadalom különböző szektorai, a kormányzati és civil szervezetek a program mögé állnak” – hívta fel a figyelmet Ádány Róza.
Sokéves lemaradás, egészségtelen életmód
A stratégia elsőként arra mutat rá, hogy Magyarország 1981 óta a fogyó népességű országok közé tartozik, ami egyrészt a születések alacsony, másrészt a halálozások magas számára vezethető vissza. A népességfogyást más államokkal egyetemben a lakosság korstruktúrájának változása kíséri. Hazánkban a 65 éven felüliek aránya 1920-ban 5,6, 1990-ben 13, 2020-ban 19,9, 2022-ben pedig 20,3 százalék volt, és az előrejelzések szerint 2050-re elérheti a 30 százalékot.
A születéskor várható élettartam ugyancsak régóta kedvezőtlen képet mutat: a magyarországi férfiak esetében 1988 és 1993 között – Európában egyedülálló módon – csökkent, s bár a nők esetében 1980, a férfiak esetében 1994 óta enyhe, de gyakorlatilag konzekvens emelkedést mutatott, mindkét nem esetében messze elmarad nemcsak a vezető országok, de a hasonló történelmi sorsú Csehország, Lengyelország és Szlovákia mutatóitól is. 2019-ig ez a mérsékelten növekvő trend folytatódott, azonban a koronavírus-járvány által okozott többlethalálozás megtörte, s 2020-ban a születéskor várható élettartam csökkent, hasonlóan az EU-tagállamok és Svájc átlagához. Ám Svájcban a mutató 2021-ben visszatért a korábbi értékre, Ausztriában pedig változatlan, hazánkban – hasonlóan például a csehországi, szlovákiai és lengyelországi számokhoz – további csökkenés volt tapasztalható. Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a születéskor várható élettartam 76,5 éves értéke 2019-ről 2020-ra 75,7, 2021-re 74,5 évre esett. A születéskor várható élettartam 2021-es alakulása alapján hazánknál kedvezőtlenebb mutatói az EU-tagállamok közül csak Lettországnak, Romániának és Bulgáriának voltak; az unió átlagától való lemaradásunk 6,7 év volt.